60 perces élő webinárium (kérdés-válasz résszel)
Hello, Mester Tomi vagyok.
2016 óta készítek online kurzusokat a saját szakterületemen (data science).
Az évek során sok-sok technikát, tippet, trükköt, best practice-t tanultam meg. Most ezt a tudást szeretném megosztani veled.
Havonta egyszer egy élő webináriumban jelentkezem. 20 percben prezentálok egy speciális online kurzusos témát (pl. hogyan árazd a kurzusod, hogyan marketingezd, milyen eszközöket érdemes használni, stb). Majd 40 percben válaszolok a felmerülő kérdésekre.
Azért mert így lesz egy (vagy akár több) saját digitális terméked! Magyarul innentől nem az idődet (vagy rendelkezésre állásodat), hanem a tudásodat cseréled majd pénzre.
Ennek rengeteg előnye van. Az egyik legelső az, hogy így részben automatizált, skálázható bevételre teszel szert. Mindezt úgy, hogy azt csinálsz, amit szeretsz. (Persze csak akkor, ha van egy szakterületed, amit imádsz és emellett szeretsz tanítani is. De ezek nélkül nem is érdemes belekezdeni az egészbe...)
Emellett nem leszel helyszínhez kötve, nem kell kiszállítással bajlódnod, alacsonyak a fenntartási költségeid, stb, stb.
Sokkal rugalmasabb és magasabb színvonalú oktatást kap(hat)nak. Akárhonnan, akármikor résztvehetnek az oktatásban. Nem számít hol laknak, nem számít, hogy csak este 10 és éjfél között érnek rá, stb.
Nem gond az se, ha nem értenek meg egy anyagot elsőre, hiszen akárhányszor újranézhetik a videókat. Tudnak úgy kérdezni tőled (pl. email-ben vagy Skype-on), hogy nem tartják fel az egész osztályt.
És mivel összekészített, előre felvett és megvágott tananyagokról van szó, nem attól függ az oktatás minősége, hogy tanárként éppen milyen napod van (mint pl. egy klasszikus egyetemi órán) vagy hogy milyen a hangosítás a teremben. A diákjaid egységesen magasszínvonalú oktatóanyagokat kapnak kézhez. (Legalábbis, ha jól végzed a munkád! ;-))
Erőteljesen hiszek benne, hogy egy szebb és jobb világhoz szükség van (a mainál magasabb színvonalú) tudásmegosztásra. A digitális oktatás pedig egy új lehetőség ahhoz, hogy többekhez, hatékonyabban és jobb minőségű tudást jutassunk el. Nem hiszem, hogy az online kurzusok valaha is le fogják váltani az élő képzéseket... Mentorokra, jó tanárokra, inspiráló oktatókra mindig is szükség lesz! De ha az élő és digitális oktatás jól együtt tud működni, egy új szintre emelhetjük a tudásmegosztást -- akár globális léptékben is.
A legtöbb online-kurzus-oktatós-online-kurzustól eltérően én nem online-kurzus-guru vagyok, nem abból élek, hogy embereket tanítok tanítani. Én a saját data science-es kurzusaimból élek, így nem akarlak majd meggyőzni semmiről. Még arról se igazán, hogy részt vegyél ezen a webináriumon. Nem lesz "nagy titok", "milliomos-képző", "cél-a-ferrari-klub" vagy "csak-itt-csak-most-vedd-meg"...
Egyszerűen csak elmondom, amit 2016 óta megtanultam a témáról a saját bőrömön. Azt hiszem, hogy ez egyedi, értékes és máshol nehezen fellelhető ilyen formában.
Először is: ne csak tőlem tanulj! Én csak egy szempontot tudok mutatni, viszont (ahogy fent leírtam) azt gondolom, hogy egy elég egyedit.
Mivel általában mindenkit a számok érdekelnek leginkább, mutatok azt is. Jelenlegi (2020-as) eredményeim az online kurzusaimmal:
Nem egy giga-startup-biznisz, de egyszemélyes vállalkozóként elég kellemes megélhetés.
Ami ennél izgalmasabb (szerintem), hogy az online kurzusaimnak hála megendgedhetek magamnak néhány "luxust" is az életemben. Pl.:
Ez persze csak néhány olyan dolog, ami nekem fontos... De a lényeg: az online kurzusaim miatt sokkal nagyobb szabadságom van az életemben, mint korábban alkalmazottként vagy akár szabadúszóként volt.
Szerintem ezt a fajta szabadságot mások (értsd: te) is simán elérhetik -- legalábbis azok biztosan, akikben van affinitás és lelkesedés az online oktatás irányába.
Van néhány nagy félreértés, amit hallhattál itt-ott az online kurzusok kapcsán.
Online kurzust készíteni kemény meló. Nem passzív jövedelem, azt garantálom. A kurzusokat folyamatosan frissíteni kell, a diákoknak pedig támogatást kell adni -- még ha csak a legegyszerűbb formában is (válaszolni az email-jeikre). Persze ha ügyes vagy, egy csomó mindennel csak egyszer (vagy ritkán) kell dolgozni, így jelentősen automatizáltan tudnak működni a folyamataid... és bár kell majd dolgoznod, heti pár óra munkával már tudsz értelmesen működni.
Persze. Ha az lenne, mindenki ebből élne, nem?
Nekem az első kurzusomat felépíteni 2-3 hónapig tartott, majd a folyamatos csiszolgatásokkal még további 1 évet dolgoztam. Továbbá, magán a bizniszen 2016 óta dolgozok és csak most 3-4 év után jutottam el oda, hogy egy nagyon kényelmes, teljes (vagy kicsit több) megélhetést nyújt már önmagában is. Ha megnézel több itthoni sikersztorit online kurzusok terén:
- WPkurzus Attiláéknak,
- Tacit Görög Ádámnak,
- 5év5nyelv Bálintnak...
...mindenkinek jó pár évbe beletelt mire megtalálta a saját útját az online kurzusozáson belül. Persze aztán ezek a befektetett évek bőven megtérültek később.
Az online kurzus készítés nem mindenkinek való. Alapból egyszerre kell jó szakembernek és jó tanárnak lenned. Ez már kihívás. De emellett meg kell tanulnod marketingezni, sales-elni, projektet menedzselni, videót felvenni, videót vágni, számlázni, adminisztrálni, emberekkel kommunikálni, feladatokat kiszervezni... és úgy általában vállalkozni és problémákat megoldani.
Van, akinek ez a sok feladat kellemes kihívás. És van, akinek idegesítő -- sőt bénító stresszként éli meg. Van, aki informatikusnak született, van, aki szakácsnak, van, aki könyvelőnek... és ez így van jól. Nem kell mindenkinek online kurzusokat csinálnia.
De annak, aki azt érzi, hogy megtalálhatja benne a szendvedélyét, mindenképpen érdemes kipróbálnia.
Hogyan kell regisztrálni a webináriumra? Hol lesz a webinárium?
A webinárium Youtube-on lesz stream-elve.
Külön regisztrálni nem kell. Ha legörgetsz, az "ÍGY ÉRED EL A WEBINÁRIUMOT" fül alatt megtalálsz minden infót.
Amit érdemes megtenni, hogy csatlakozol a Biznisz Boyz zárt FB csoporthoz, mert ott folyamatosan megy majd több infó, emlékeztetők, stb, stb.
Mennyi az annyi?
Semennyi. Ez egy ingyenes webinárium (csak hobbiból csinálom -- ahogy írtam, nem ebből élek). Csak az ingyenességet nem akartam kiemelni rögtön a főcímben...
Miért?
Nos akkor... Íme rögtön egy online kurzus best practice!
A vakegereket (aka. "rossz" ügyfél, kurzusrésztvevő vagy jelen esetben ugye webinár-résztvevő) két módon lehet kiszűrni.
a) fizetőssé (sőt: drágává) teszed az anyagodat
b) relatív hosszú landing-et írsz, amit úgyis csak az értelmes és/vagy elkötelezetett emberek olvasnak végig.
Ezúttal én az utóbbit választottam. Ha ezt olvasod, akkor gratulálok, Te nem vagy vakegér -- és szeretettel várlak az ingyenes webináriumra! ;-)
Nem érek rá az adott időpontban... visszanézhető lesz?
Igen, de érdemes az élőre jönni, mert akkor tudsz élőben kérdezni is. (És élőben minden izgibb is -- pl. ott még nem lesz kivágva, ha bénázok! ;-))
Miért ilyen csúnya ez a landing?
Tetszett ez a trash/minimál vonal. Később lehet változtatok rajta.
Tehát akkor mégegyszer:
És ha több emlékezetőt és élő infókat akarsz, akkor gyere a zárt FB csoportunkba!
1. ALKALOM: TERMÉKKÉSZÍTÉS ALAPOK(miről szóljon a kurzusod, hogyan kutasd ki mi a jó téma, hogyan teszteld a koncepciót, mi a jó ár, stb.)
2. ALKALOM: ONLINE KURZUS PLATFORMOK -- TEACHABLE vs. WORDPRESS vs. UDEMY vs. EGYBEK(kinek melyik a legjobb online kurzus platform és miért, összehasonlítás, csapdák, titkos trükkök, stb.)