Miért akar valaki digitális nomád lenni?
Biztosan a Te fejedben is megfordult már, hogy milyen lenne teljesen helyfüggetlenül egy másik országból, akár egy másik kontinensről dolgozni, kilépni a mindennapi rutinból és digitális nomádként tölteni a munkanapokat. A legtöbbször egy ilyen gondolat után azonnal visszarázódunk a valóságba, és különböző indokokat és okokat keresünk arra, hogy miért nem működne ez a mi életünkben. Egy cég alkalmazottjaként, de a legtöbbször vállalkozóként sem tehetjük meg, hogy több hétre vagy akár hónapokra kicsekkoljunk a munkából, ugyanakkor ott motoszkál bennünk a kérdés, hogy vajon képesek lennénk-e egy távoli országból hatékonyabban dolgozni a mindennapi feladatainkon, még ha nem is életmódszerűen tesszük ezt, csak alkalmanként.
Több példán keresztül is azt látom, hogy sokszor egy ilyen radikális kizökkentésre van szükségünk – akár az, hogy teljesen megváltozzon a körülöttünk lévő munkakörnyezet – ahhoz, hogy egy-egy megoldhatatlannak tűnő feladatra vagy a mindennapi munkánkra sokkal fókuszáltabban tudjunk koncentrálni, és akár javítsunk a hatékonyságunkon. Ma már elérhetőek olyan szervezett 2-3 hetes utak is, ahol a résztvevők nem csak megtapasztalhatják akár Bali vagy más egzotikus ország csodáit, hanem olyan szakmai workshop-okon is részt vehetnek, amelyek segítenek fejleszteni az résztvevők szakmai és önismeretei tudatosságát.
Mire figyeljünk, mielőtt belevágunk?
A fejünkben sokszor úgy él a kép a digitális nomádokról, hogy a tengerparton vagy a medence szélén, a lábunkat a vízbe lógatva, koktélt szürcsölgetve ülünk a laptopunk előtt, de ez a vízió azért nem teljesen fedi a valóságot. Ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk dolgozni, szükségünk lesz néhány alapvető dologra, gondolok itt akár a wifi-re, vagy egy árnyékos ülőhelyre, ahol rendesen látjuk monitorunkat. Jó hír viszont, hogy ezeken a paradicsomi helyszíneken is felismerték már ezeket az igényeket, és olyan coworking irodákban dolgozhatunk nap mint nap, ahol fölöttünk pálmafák nyújtanak árnyékot, isteni smootie-t készít nekünk a barista, és az ablakon kinézve valóban a tengert láthatjuk. Emellett ezeken a helyeken ugyanúgy megtalálhatóak meeting vagy skypeszobák és közösségi terek, amivel még otthonosabban érezhetjük magunkat.
Mindez nagyon jól hangzik, de ha egyedül kell valakinek megszerveznie a zökkenőmentes pihenéshez, felfedezéshez és munkához szükséges hozzávalókat, az máris nehézségeket állít a digitális nomád életmód kipróbálása elé. Ilyen helyzetek megoldásában segítenek azok a csoportos utak, ahol a szervezésnek köszönhetően a résztvevőknek nem kell ezekkel a nehézségekkel foglalkozniuk, a felszabadult idő és a szakmai oktatásoknak köszönhetően pedig valóban javítani tudunk a hatékonyságukon és kreatív energiával töltődhetünk fel.
Megfordult viszont az is a fejemben, hogy ha több hétre elutazunk egy egzotikus országba, akkor ott vajon miért akarunk majd dolgozni, és miért nem akarjuk az egész időt nyaralással és felfedezéssel tölteni. A digitális nomád életmód, ahogy a neve is utal rá, feltételezi az életvitelszerű külföldi tartózkodást vagy azt, hogy évente többször több hetet vagy hónapot is egy idegen országban töltünk el, és innen dolgozunk. Az pedig, hogy ennyit időt csak nyaralással töltsük, kevés embernek adatik meg. Fejben tehát át kell állítanunk magunkat már az utazás előtt és közben is, hogy bizony a napnak része lesz a munka is. Ha mindezt egy közösségi irodában végezzük, vagy csoportosan szervezett keretek között, akkor ezt még könnyebb lesz betartani, és néhány nap után már látni is fogjuk az eredményeket. Az pedig felbecsülhetetlen érzés lesz, amikor a munka végeztével nem a metró aluljáróba tartunk majd ezred magunkkal, hanem a kellemesen sós óceáni víz felé vesszük az irányt, amit narancssárgára fest a lemenő nap, és itt igyekszünk majd tökéletesíteni a szörf tudásunkat.
Csináljuk vagy ne csináljuk? Mikor való nekem a digitális nomádság?
Ezt nehéz eldönteni, csak akkor fogod igazán megérteni magadat ezzel kapcsolatosan, ha kipróbálod és megtapasztalod a hatásait. Ha még nem érzed készen magad arra, hogy egyedül belevágj, akkor próbáld ki magad szervezett kereteken belül, ne hagyd, hogy a kétségek eltántorítsanak az új dolgok tapasztalásától. Fontos az is, hogy olyan helyet válassz az utazás céljául, ahol a körülmények is adottak ahhoz, hogy valóban jól és hatékonyan tudj majd dolgozni. Nem mindegy, hogy milyen az idő, vagy a célország mennyire jól felszerelt infrastrukturálisan ahhoz, hogy kiszolgálja az online munkavégzést.
Bővebben a témáról
Gál Laurával a The Paradise Project alapítójával és kitalálójával beszélgettünk a digitális nomád életmódról alkotott kép valós oldaláról, a kétségekről és a tapasztalatokról. Lauráék olyan túrákat szerveznek fiatal vállalkozóknak vagy alkalmazottaknak, akik szeretnék kipróbálni magukat egy olyan új környezetben, ahol még talán sosem jártak, és mellette szeretnének szakmailag és önismeretileg is fejlődni.
Az adásban Laura mesélt nekünk az
- indulásról,
- a vállalkozásuk költségeiről,
- arról hogy milyen desztinációkat akarnak elérni és ők mi alapján választják ki azokat,
- illetve hogy várhatjuk-e a The Paradise Project nemzetközi terjeszkedését.
Ha érdekel a digitális nomád életmód és, ami mögötte van, akkor hallgasd meg az adást a play gombra kattintva. 😉